Facebook kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor

Yıllık bazda istikrarlı bir büyüme yakalayan Facebook her mali tabloda en az yüzde 8-10 aktif kullanıcı artışı görüyor. Gelirin yüzde 93’ü ise reklamlardan elde ediliyor.

Facebook aktif kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. En büyük sosyal ağ konumunda olan Facebook halen kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Nerede duracağı merakla beklenen istikrarlı yükseliş ile Facebook dünya nüfusunun neredeyse yarısına varmak üzere.


Yılın ilk çeyrek raporlarına göre sosyal ağa günlük olarak giriş yapan kullanıcı sayısı 1.56 milyar oldu ve yüzde 8 artış gösterdi. Aylık olarak giriş yapan kullanıcı sayısı ise 2.38 milyar ve artış da yüzde 8 civarında.

Firmanın elde ettiği toplam gelir 15 milyar dolar ile yıllık yüzde 24 artış kaydetti. Gelirin yüzde 93’ü reklamlardan elde ediliyor ve firma tarihindeki en yüksek orana ulaşmış durumda. Firmanın toplam nakit birikimi 45 milyar dolar oldu.

Gelir artış gösterse de faaliyet karı yüzde 40 düşüşle 3.3 milyar dolar oldu. Net gelir ise 2.4 milyar dolar olarak yüzde 51 düşüş kaydetti. Bu düşüşün en büyük sebebi son dönemde kişisel verilerin sızdırılması şikayetleri nedeniyle yetkili kurumlara ödenen cezalar ve yapılan lobi harcamaları. Firma bunun 3-5 milyar dolar arasında gerçekleştiğini ifade ediyor.


Kaynak: Donanım Haber

Turgut SULTAN

EDİTÖR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: