Rusya’ya Yapılan Domates İhracatına İlişkin Duyuru

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyelerine, Rusya‘ya yapılan domates ihracatı hakkında önemli bir yazı gönderdi. Gönderilen yazıda, 100 bin tonluk ihracat kotasının dolmak üzere olduğu ve mevcut üst limitin artırılması gerektiği vurgusu yapıldı.

Birlik tarafndan gönderilen yazının Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü kaynaklı olduğu ifade edilerek, “Bilindiği üzere; 18/04/2019 tarihinde Rus gümrüklerinde ülkemiz menşeli domates ürünlerinin girişine izin verilmemeye başlandığına yönelik bilgiler edinilmiş olup, anılan uygulamaya gerekçe olarak da ülkemize tanınan 100 bin tonluk kotanın dolduğu bilgisi gösterilmiştir.

Moskova Ticaret Müşavirliği tarafından konu hakkında Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı yetkilileriyle bir toplantı yapılmış olup, Rus gümrüklerinde bekletilen ülkemiz menşeili domates ürünlerinin girişine ivedilikle izin verilmesi, mevcut kota uygulaması konusunda ise tarafımıza resmi bildirimde bulunulması ve kotanın arttırılması talep edilmiştir.” denildi.

ÜST LİMİTİN YÜKSELTİLMESİ

Anılan Müşavirlikten Bakanlığa intikal eden yazıda, 19/04/2019 tarihi itibariyle Rus gümrüklerinde bekletilen ülkemiz menşeli domates ürünlerinin gümrük işlemlerinin muhtelif giriş kapılarında tekrar başlatıldığı belirtilmekte. Bahse konu yazıda devamla, Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı ve Federal Gümrük Servisi yetkilileriyle gerçekleştirilen şifahi görüşmelerde ise ülkemize tanınan 100 bin tonluk kotanın dolmak üzere olduğu ve mevcut üst limitin 150 bin tona yükseltilmesine yönelik çalışmaların ise halihazırda yürütülmekte olduğu bilgisinin edinildiği kaydedildiği, konuya yönelik olarak kaydedilecek gelişmelerden ayrıca malumat verileceği ifade edildi.

 

Kaynak: Haber Türk

Ahmad ALTAIMAH

EDİTÖR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: