Türkiye Serveti Azalan Ülkeler Arasında Sondan Birinci Sırada

Küresel Servet Göçü Araştırması’na göre, Türk varlık piyasaları geçen yıl yüzde 23 oranında değer kaybetti. Böylece Türkiye, Venezuela’nın ardından “serveti en çok azalan” ikinci ülke oldu.

Tarihin en büyük ekonomik daralmalarından birini yaşadığımız 2018’in ardında bıraktığı yıkım Küresel Servet Göçü Araştırması‘na da yansıdı. Kanada merkezli Visual Capitalist şirketi tarafından banka hesabı, gayrimenkul, hisse senedi ve iş bağlantıları gibi bireysel varlıklar baz alınarak oluşturulan “varlık piyasaları” araştırmasına göre, geçen yıl küresel servet yüzde 5 azalarak 215 trilyon dolardan 204 trilyon dolara geriledi. Buna karşılık Türkiye’nin varlık piyasalarındaki kaybı yüzde 23’le rekor düzeye ulaştı.

90 ÜLKE İÇİNDE İKİNCİ

Böylece ülkemiz 90 ülke arasında, 1 yıllık kaybın yüzde 25 olduğu Venezuela’nın ardından “serveti en çok azalan” ikinci ülke oldu. 2.5 milyon vatandaşının açlık nedeniyle terketmek zorunda kaldığı Venezuela, yüzde 1 milyona yaklaşan enflasyon oranıyla dünyada ekonomisi en kötü durumda olan ülkeler arasında başı çekiyor.

10 YILLIK KAYIP % 11

Araştırmada Türkiye, 2008-2018 yılları arasında varlık piyasaları en kötü performans gösteren 20 ülke arasında da 7’nci sırada bulunuyor. Araştırmaya göre, Türk halkının serveti 2008-2018 yılları arasında yüzde 11 eridi.

10 yıl içinde Venezuela’nın varlık piyasalarındaki değer kaybı yüzde 68’e ulaşırken, Yunanistan’da yüzde 37, Ukrayna’da yüzde 24, Güney Kıbrıs’ta yüzde 21, İtalya’da yüzde 14, İspanya’da yüzde 13 oldu. Varlık piyasaları en iyi performans gösteren ülkeler sıralamasında Çin yüzde 130’luk getiriyle ilk sırada yer alırken, onu yüzde 124’le Mauritius izledi.

Kaynak: Postacı

Editör: Mahmut AYATA

Mahmut AYATA

EDİTÖR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: